Świadectwo energetyczne budynku – koszt, który trzeba ponieść
Od 28 kwietnia 2023 r. wszyscy właściciele nieruchomości, decydując się na sprzedaż lub wynajem lokalu lub budynku, będą musieli przekazać nabywcy lub najemcy ważne świadectwo charakterystyki energetycznej. Taki dokument musi zostać wyrobiony także w przypadku nowo powstałych budynków.
Jednak ile kosztuje świadectwo energetyczne? Koszt sporządzenia certyfikatu zależy od wielu czynników, takich jak np.:
- wielkość i rodzaj budynku,
- poziom skomplikowania projektu,
- lokalizacja.
Nie bez znaczenia jest także to, kto przeprowadza świadectwo energetyczne – koszt może się różnić w zależności od tego, jakiej firmie zostanie zlecone sporządzenie ekspertyzy. Stawki nie są bowiem odgórnie regulowane.
Sprawdź, kto może wystawić świadectwo energetyczne dla Twojego budynku.
Ile kosztuje świadectwo charakterystyki energetycznej mieszkania? Wiele zależy od tego, jaki jest metraż nieruchomości. Mniej zapłacisz za certyfikat energetyczny dla kawalerki o powierzchni do 25 m² niż za pojemne M5 o metrażu powyżej 100 m². Warto mieć na uwadze, że większa powierzchnia nieruchomości pociąga za sobą także wzrost czynników mających wpływ na efektywność energetyczną pomieszczenia (np. liczba okien), które należy uwzględnić podczas sporządzania ekspertyzy. Można jednak przyjąć, że ceny certyfikatu energetycznego zaczynają się od ok. 250 zł.
Ile kosztuje świadectwo energetyczne domu rodzinnego? Tutaj koszty mogą sięgać nawet 1000 zł. Oczywiście jest to cena uśredniona, bowiem koszt sporządzenia certyfikatu jest uzależniony od wspomnianych już wcześniej czynników.
Mieszkania i domy jednorodzinne to tylko przykłady nieruchomości, dla których konieczne jest wyrobienie certyfikatu energetycznego. Oprócz tego mogą to być np. lokale użytkowe, hotele, hale przemysłowe itd.
Świadectwo energetyczne – kiedy wymagane?
Świadectwo charakterystyki energetycznej nie jest czymś nowym w polskim prawie budowlanym. Jednak przed 28 kwietnia 2023 r. dotyczyło one wyłącznie niektórych nieruchomości budynkowych. Nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków – mająca na celu dostosowanie przepisów prawa do prawodawstwa Unii Europejskiej – wprowadziła w tym zakresie wiele istotnych zmian.
Świadectwo charakterystyki energetycznej jest wymagane w następujących sytuacjach:
- zbycie nieruchomości na podstawie umowy sprzedaży,
- zbycie lokalu na podstawie umowy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu,
- wynajem nieruchomości,
- zawiadomienie o zakończeniu budowy,
- udzielenie pozwolenia na użytkowanie dla nowo powstałych budynków.
Wynika z tego, że certyfikat energetyczny nie musi zostać sporządzony przez właścicieli nieruchomości korzystających z nich „na własny użytek”. Dopiero w momencie sprzedaży lub wynajmu pojawia się konieczność sporządzenia certyfikatu.
Sprawdź, kto musi wyrobić świadectwo charakterystyki energetycznej.
Co więcej – w ustawodawstwie znajdują się także inne sytuacje, w których świadectwo energetycznie nie jest wymagane. Ma to miejsce wtedy, gdy mowa o m.in.:
- budynkach podlegających ochronie w ramach ochrony zabytków,
- budynkach będących miejscami kultu,
- budynkach niewyposażonych w instalacje zużywające energię (z wyłączeniem oświetlenia),
- budynkach mieszkalnych przeznaczonych do użytku na nie dłużej niż 4 miesiące w roku,
- budynkach wolnostojących do 50 m²,
- gospodarstwach rolnych o wskaźniku EP nie wyższym niż 50 kWh/(m²rok).
Przeczytaj, jakie zmiany dotyczące świadectw energetycznych weszły w życie po 28 kwietnia 2023 r.
Świadectwo energetyczne – jak wygląda?
Jak wygląda świadectwo energetyczne? To dokument, w którym znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje dotyczące efektywności energetycznej budynku.
W samym dokumencie znajdują się:
- dane pozwalające na identyfikację budynku,
- wskaźniki rocznego zapotrzebowania na energię (w tym użytkową, końcową i nieodnawialną energię pierwotną),
- udział odnawialnych źródeł energii w rocznym zapotrzebowaniu na energię końcową,
- wielkość emisji CO2,
- zalecenia dotyczące prac instalacyjno-budowlanych w celu poprawy efektywności energetycznej.
Samo świadectwo może przyjmować formę papierową lub elektroniczną. W obu przypadkach jest ono opatrzone numerem nadanym w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków. Świadectwo energetyczne jest ważne przez 10 lat.
Jak uzyskać świadectwo energetyczne?
Widzisz, że certyfikat energetyczny jest potrzebny w wielu sytuacjach, jednak nie musi on mieć formy papierowej. Co więcej – do jego sporządzenia nie ma potrzeby bezpośredniej wizyty rzeczoznawcy w nieruchomości.
Jak uzyskać świadectwo energetyczne? Możesz to zrobić na swiadectwaonline.pl – to jedno z najprostszych, najszybszych i najbardziej atrakcyjnych cenowo rozwiązań na rynku. Proces zamawiania świadectwa energetycznego ogranicza się do wypełnienia formularza wraz z dostarczeniem dokumentacji dotyczącej nieruchomości. Świadectwo charakterystyki energetycznej zostanie przesłane drogą elektroniczną w ciągu kilku dni od opłacenia zamówienia i przekazania wymaganych informacji.
Mamy nadzieję, że dzięki informacjom w tym wpisie, wiesz już, ile trzeba zapłacić za świadectwo energetyczne. Koszt jego sporządzenia najlepiej jest poznać korzystając ze strony przeznaczonej do składania zamówienia. Jeżeli masz pytania lub wątpliwości – chętnie udzielimy szczegółowych informacji!