Strefa wiedzy
Dowiedz się więcej o świadectwach charakterystyki energetycznej z artykułów eksperckich przygotowanych przez naszych specjalistów.
Obowiązek sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej dotyczy także lokali użytkowych. To nieruchomości, które nie są mieszkaniem, ani pomieszczeniem technicznym i najczęściej przeznaczone są w celu prowadzenia działalności gospodarczej. Ustawa o charakterystyce energetycznej budynków określa, jak sporządzić świadectwo energetyczne dla budynków administracji publicznej. Zobacz, jak prawo reguluje kwestie świadectw energetycznych dla lokali użytkowych.
Świadectwo charakterystyki energetycznej wykonać może tylko audytor, który został wpisany do Centralnego Rejestru Charakterystyki Energetycznej. Certyfikat sporządzany jest na podstawie danych dotyczących budynku. Jak wygląda metodologia sporządzania takiego świadectwa? Wyjaśniamy!
Jakie dokumenty potrzebne są do opracowania świadectwa charakterystyki energetycznej? Najcenniejszy w tym zakresie jest projekt architektoniczno-budowlany z uwzględnieniem wszelkich późniejszych modyfikacji. Zgromadź także dokumentację dotyczącą o.c. oraz c.w.u., klimatyzacji i wentylacji mechanicznej. Sprawdź, jak krok po kroku zamówić świadectwo energetyczne online.
Od 28 kwietnia 2023 roku konieczne jest świadectwo energetyczne przy wynajmie mieszkania lub jego części (np. pokoju). Czy są od tej reguły wyjątki? Czy świadectwo energetyczne jest koniecznie przy wynajmie krótkoterminowym? Jak uzyskać świadectwo energetyczne? Na wszystkie pytania odpowiadamy w artykule.
Jeżeli nabywasz nowe mieszkanie, powinieneś otrzymać świadectwo charakterystyki energetycznej od dewelopera. Co więcej, fakt przekazania tego dokumentu powinien zostać wpisany do aktu notarialnego przy kupnie mieszkania. Zobacz, jakie jeszcze obowiązki ciążą na deweloperze wynikające z ustawy o charakterystyce energetycznej budynków.
Świadectwo energetyczne dla starych budynków jest konieczne głównie wtedy, gdy planujesz sprzedaż, wynajem lub modernizację takiego budynku. Jednak od tej zasady istnieją pewne wyjątki. Przekonaj się, czy musisz mieć świadectwo charakterystyki energetycznej dla starego budynku.
Świadectwo energetyczne domu to nie to samo co przeprowadzony audyt energetyczny. Pierwszy dokument oznacza jedynie klasę energetyczną budynku oraz jego zapotrzebowanie na energię pierwotną i końcową. Audyt jest dokumentem obszerniejszym, którzy może zawierać wskazówki, jak zmodernizować nieruchomość, aby była bardziej energooszczędna. Poznaj główne różnice między świadectwem charakterystyki energetycznej a audytem energetycznym.
Świadectwo energetyczne mieszkania w bloku jest obowiązkowe dla każdej osoby, która chce sprzedać lub wynająć nieruchomość. To dokument, który określa zapotrzebowanie danego mieszkania na energię elektryczną potrzebną do ogrzania, wentylacji, klimatyzacji czy podgrzania ciepłej wody. Z artykułu dowiesz się, w jakich sytuacjach certyfikat energetyczny mieszkania w bloku jest konieczny, jakie informacje zawiera oraz jak można go zdobyć.
Kto wydaje świadectwo charakterystyki energetycznej budynku? Według ustaw z zakresu prawa budowalnego, osobą uprawnioną do wydawania certyfikatów energetycznych jest osoba wpisana do Centralnego Rejestru Charakterystyki Energetycznej. Aby zdobyć uprawnienia, musi jednak spełnić kilka warunków. Jakich? Zobacz, gdzie uzyskać świadectwo charakterystyki energetycznej dla swojego mieszkania czy domu?
Świadectwo energetyczne to nie nowość w prawie budowalnym. Jednak do tej pory wystawione musiały być tylko dla niektórych budynków. 28 kwietnia 2023 roku wchodzi w życie nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków, która wprowadza obowiązek sporządzania certyfikatu energetycznego dla prawie wszystkich budynków. Sprawdź co zmieni się od 28 kwietnia 2023 r.?
Jesteś właścicielem lub zarządcą budynku? Przysługuje Ci spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu? A może inwestujesz w nieruchomości? Temat certyfikatów charakterystyki energetycznej może dotyczyć także Ciebie. Sprawdź, ile kosztuje świadectwo charakterystyki energetycznej.
Świadectwo charakterystyki energetycznej nie jest nowością w polskim porządku prawnym. To dokument określający zapotrzebowanie danej nieruchomości budynkowej na energię elektryczną potrzebną do ogrzania, wentylacji, klimatyzacji czy podgrzania ciepłej wody, a w przypadku budynków użyteczności publicznej – także do oświetlenia. Kto musi wyrobić świadectwo energetyczne, jak je zdobyć i ile trzeba za nie zapłacić? Odpowiadamy!