Świadectwo energetyczne 2023 − jakie dokumenty będą potrzebne?
Aby audytor mógł sporządzić świadectwo charakterystyki energetycznej dla Twojego budynku, części budynku lub lokalu, musi wykonać odpowiednie obliczenia, na podstawie metodologii określonej przez Ministra właściwego do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa (art. 4 w związku z art. 15 ustawy o charakterystyce energetycznej budynków; Dz.U.2021 poz. 497). Na ogół dokona tego na podstawie dokumentów oraz informacji, których mu dostarczysz.
Zobacz, kto posiada uprawnienia do wystawiania świadectwa charakterystyki energetycznej budynku.
Jakie dokumenty będą pomocne w przygotowaniu certyfikatu energetycznego?
- projekt architektoniczno-budowlany z opisem technicznym − art. 6 ustawy o charakterystyce energetycznej mówi wprost, że świadectwo może być przygotowane na podstawie danych zawartych w projekcie technicznym budynku.
“W przypadku gdy dla budynku lub części budynku został sporządzony projekt techniczny, świadectwo charakterystyki energetycznej tego budynku lub tej części budynku może być opracowane w oparciu o charakterystykę energetyczną, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 34 ust. 6 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, przy uwzględnieniu ewentualnych odstępstw od projektu architektoniczno-budowlanego w zakresie charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku”,
- projekt instalacji centralnego ogrzewania lub ciepłej wody użytkowej,
- dokumentacja dotycząca klimatyzacji,
- dane techniczne lub dokumentacja dodatkowych urządzeń elektrycznych stosowanych na posesji, np. paneli słonecznych,
- dokumentacja wentylacji mechanicznej – jeżeli taka jest.
W przypadku budynków użyteczności publicznej przydać mogą się także dokumentacja wbudowanego oświetlenia.
W projekcie architektoniczno-budowlanym znajduje się większość informacji dotyczących nieruchomości, na podstawie których audytor będzie mógł wystawić certyfikat energetyczny. A co, jeżeli go nie posiadasz? Zgromadź wtedy informacje takie jak:
- plan budynku/lokalu/mieszkania – możesz wykonać go samodzielnie. Najważniejsze, aby na plan nanieść wymiary okien, drzwi oraz poszczególnych pomieszczeń. Ważna jest także wysokość pomieszczeń,
- informacja o budowie stropów, ścian zewnętrznych, izolacji.
Wskaż także, co znajduje się za ścianami mieszkania lub lokalu (klatka schodowa, mieszkanie ogrzewane, mieszkanie nieogrzewane, garaż etc.). Przydatne mogą być także rachunki z okresu ostatnich 3 lat.
Zobacz, jak wykonuje się świadectwo charakterystyki energetycznej.
Gdzie uzyskać dokumenty potrzebne do sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej?
Jeżeli mieszkasz w bloku, niezbędne informacje dotyczące mieszkania czy lokalu możesz uzyskać od administratora budynku lub spółdzielni mieszkaniowej. Na podstawie pisemnego wniosku, spółdzielnia lub zarządca mają obowiązek w ciągu 14 dni przekazać Ci świadectwo charakterystyki energetycznej całego budynku albo informacji o konstrukcji ścian i stropów. Powinieneś otrzymać także skan rzutu lokalu. Obowiązek ten wynika z ustawy o charakterystyce energetycznej budynków (art. 9 ust. 2).
Problem zaczyna się w przypadku, jeżeli mieszkasz w domu wolnostojącym lub szeregowym, do którego nie masz dokumentacji technicznej (projektu architektoniczno-budowlanego). W takiej sytuacji warto przeprowadzić inwentaryzację budowlaną z pomiarami. To dostarczyć powinno niezbędnych i rzetelnych informacji do sporządzenia świadectwa.
Zobacz, czym różni się certyfikat energetyczny od audytu energetycznego.
Gdy natomiast mieszkasz w domu jednorodzinnym w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej (zgodnie z art. 3 pkt 2a ustawy Prawo budowlane), świadectwo charakterystyki energetycznej może zostać wykonane na podstawie charakterystyki innego budynku do niego bliźniaczego, szeregowego lub pochodzącego z tej samej zabudowy grupowej, o ile:
- zastosowano w nim jednakowe rozwiązania konstruukcyjno-materiałowe i instalacyjne,
- ma takie samo przeznaczenie, stopień zużycia, sposób użytkowania, sposób zaopatrzenia w energię, mających wpływ na charakterystykę energetyczną,
- Twój budynek nie ma dokumentacji technicznej.
Rozwiązanie takie jest dopuszczone na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy o charakterystyce energetycznej. Art 7. ust. 2 reguluje analogiczną sytuację dla części budynków.
Jak zamówić certyfikat na swiadectwaonline.pl?
Aby ułatwić Ci zamówienie świadectwa charakterystyki energetycznej, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję. Postępuj zgodnie z opisanym krokami.
1. Typ nieruchomości
Zacznij od wybrania rodzaju swojej nieruchomości.
2. Metraż budynku/lokalu/mieszkania
Wybierz właściwy przedział, w jakim mieści się powierzchnia Twojej nieruchomości.
3. Dane kontaktowe
Teraz czas na Twoje dane kontaktowe, dzięki którym będziemy mogli się z Tobą skontaktować. Zaznacz także odpowiednie zgody na przetwarzanie danych osobowych.
Podaj także podstawowe dane o nieruchomości takie jak: adres, powierzchnia użytkowa, rodzaj kotła, piętro i wysokość pomieszczeń.
4. Wybierz z listy
W kolejny kroku z rozwijanej listy wybierz odpowiednie informacje na temat:
- rodzaju ogrzewania ciepłej wody,
- rodzaju grzejników,
- materiału, z jakiego wykonana została rama okienna,
- rodzaju wentylacji.
Następnie przejdź do sekcji, w której załączysz potrzebną dokumentację. Dodaj rzut mieszkania lub projekt architektoniczno-budowlany. Jeżeli go nie masz, narysuj samodzielnie rzut mieszkania. Możesz to zrobić odręcznie na kartce. Ważne jest to, żeby na rysunku zaznaczyć okna i drzwi oraz podać poszczególne wymiary.
W tej sekcji dodaj także aktualne zdjęcie budynku lub mieszkania. Ta fotografia musi zostać dołączona do świadectwa charakterystyki energetycznej.
6. Dodatkowe informacje
Uzupełnij także dodatkowe informacje takie jak:
- rok ostatniej termomodernizacji, np. ocieplenie budynku,
- materiał ścian zewnętrznych (wybierz z listy: beton komórkowy, Ytong Forte, cegła, silka, porotherm, żelbet). Jeżeli nie masz pewności, z czego zbudowano Twój budynek, zapytaj administratora lub zajrzyj do dokumentacji budowlanej,
- podaj grubość ściany zewnętrznej – gdy nie masz projektu budowlanego, podaj wartość orientacyjną,
- wybierz z listy materiał izolacji zewnętrznej (styropian biały, styropian grafitowy, wełna mineralna, brak izolacji),
- podaj grubość izolacji zewnętrznej – tutaj także, jeżeli nie masz pewności oszacuj ją,
- podali liczbę kondygnacji, ale dotyczy to tylko Twojej nieruchomości! Jeżeli więc mieszkasz w mieszkaniu na 2 piętrze w jednopoziomowym mieszkaniu to prawidłowa liczba kondygnacji to 1,
- Określ, czy masz klimatyzację i podaj jej moc w kW.
Jeżeli Twoje mieszkanie znajduje się na parterze, podaj także informacje takiej jak rodzaj stropu pod parterem. A gdy mieszkasz na ostatnim piętrze, wybierz rodzaj stropu nad ostatnim piętrem.
7. Opcjonalny komentarz
Gdy uznasz, że istnieją dane, o których powinien wiedzieć audytor, umieść je w polu na dodatkowy komentarz.
8. Oświadczenie o zgodności ze stanem rzeczywistym
Złóż oświadczenie, że wszystkie dane są zgodne ze stanem faktycznym oraz że posiadasz prawo do dysponowania nieruchomością.
9. Płatność
Przejdź do systemu bezpiecznej płatności. Dokonaj transakcji i zamów świadectwo online!
Zobacz, ile kosztuje świadectwo energetyczne.
Przygotuj dokumenty i zamów świadectwo energetyczne online!
Najprostszym rozwiązaniem będzie przygotowanie projektu architektoniczno-budowlanego dla Twojej nieruchomości. Tam znajdziesz wszystkie niezbędne dane. Jeżeli jednak go nie posiadasz, określ parametry nieruchomości i wprowadź je w odpowiednie pola. Pamiętaj, że wypełniają formularz poświadczasz, że wszystkie podane informacje są zgodne ze stanem faktycznym.
Świadectwo charakterystyki energetycznej dla domu, mieszkania w bloku czy lokalu użytkowego możesz zamówić w kilka minut, bez wychodzenia z domu wypełniając nasz formularz!