Masz pytania? Skontaktuj się z nami +48 792 555 086 lub sklep@swiadectwaonline.pl

Pięć Prostych Kroków, aby Oszczędzać Energię w Twoim Mieszkaniu i Portfelu

Oszczędzanie energii nie tylko pomaga obniżyć rachunki, ale także ma pozytywny wpływ na nasze środowisko naturalne. Dzięki prostym krokom, możemy nie tylko chronić nasz portfel, ale również przyczynić się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Jak zmniejszyć rachunki za energię? W tym artykule przedstawimy pięć praktycznych wskazówek, które pomogą Ci wygenerować oszczędności i poprawić wynik na Świadectwie Charakterystyki Energetycznej.

Jak doprowadzić do niższych rachunków za energię?

Krok 1: Mikro Audyt Energetyczny

Rozpocznijmy od przeprowadzenia mini audytu energetycznego w Twoim mieszkaniu. To prostsze niż myślisz! Spróbuj znaleźć źródła potencjalnych strat energii, takie jak nieszczelne okna czy źle izolowane drzwi. Nie trzeba być wykwalifikowanym fachowcem, aby dostrzec podstawowe problemy – wystarczy poświęcić kilka minut wolnego czasu. 

Przykładowe wskazówki:

 • Sprawdź, czy okna i drzwi są szczelnie zamknięte. Jeśli widzisz światło lub czujesz przeciąg, może to oznaczać nieszczelność.
 • Poszukaj nieszczelności przy rurach znajdujących się np. przy klimatyzatorze lub innych otworach znajdujących się w ścianach. Użyj uszczelniacza, aby wyeliminować te miejsca.
 • Zainwestuj w termometr wewnętrzny i zewnętrzny, aby monitorować temperaturę i unikać przegrzewania pomieszczeń.

Krok 2: Optymalizacja Oświetlenia 

Kolejna rzecz, którą w łatwy sposób możesz zrobić samodzielnie to wymiana żarówek na te bardziej energooszczędne – LED-owe. Pamiętaj, że wyłączanie świateł w pomieszczeniach, w których nie przebywasz, również przyczynia się do oszczędności.

Przykładowe wskazówki:

 • Zamień tradycyjne żarówki na energooszczędne LED-y. Mogą one zużywać nawet do 80% mniej energii.
 • Za dania korzystaj z naturalnego światła – odsłoń żaluzje, zasłony i rolety. 
 • Instaluj czujniki ruchu, które automatycznie wyłączą światło, gdy pomieszczenie jest puste.

Krok 3: Efektywne Używanie Sprzętu

Kolejnym krokiem jest efektywne używanie sprzętu w Twoim mieszkaniu. To może mieć duży wpływ na Twoje rachunki energii. Pamiętaj, że wiele urządzeń zużywa energię nawet w trybie gotowości.

Przykładowe wskazówki:

 • Wyłączaj sprzęt elektroniczny z gniazda, gdy go nie używasz. Wiele urządzeń wciąż pobiera energię, gdy są podłączone do prądu.
 • Wyłączaj sprzęty elektroniczne takie jak lapropy jeśli z nich nie korzystasz. 
 • Unikaj ustawiania poziomu chłodzenia klimatyzacji na zbyt niskiej temperaturze. Każdy stopień niższy może zwiększyć zużycie energii o około 6%.

Krok 4: Oszczędzanie Wody

Oszczędzanie energii wiąże się również z oszczędzaniem wody. Niewielkie zmiany w nawykach mogą mieć duży wpływ na ogólną efektywność energetyczną Twojego mieszkania.

Przykładowe wskazówki:

 • Napraw nieszczelne kraniki i toalety, aby uniknąć niepotrzebnego wycieku wody.
 • Zainstaluj oszczędne ujęcie wody w prysznicach i kranach. Mogą one zmniejszyć ilość zużywanej wody nawet o połowę.
 • Używaj zmywarki i pralki tylko wtedy, gdy masz pełne ich obciążenie. Korzystanie z tych urządzeń na pół gwizdka zużywa zbędnie energię i wodę.

Krok 5: Wykorzystanie Odnawialnych Źródeł Energii 

Montaż odnawialnych źródeł energii to inwestycja, która zwraca się w dłuższej perspektywie – warto poszukać też programu, który umożliwia uzyskanie dofiansowania. 

Przykładowe wskazówki:

 • Rozważ instalację paneli fotowoltaicznych na dachu swojego mieszkania. Energia ze słońca jest darmowa i coraz popularniejsza. 
 • Zainstaluj kolektory słoneczne do podgrzewania wody. To efektywny sposób na korzystanie z energii słonecznej do celów grzewczych.

www.swiadectwaonline.pl to najbardziej przyjazna platforma do zamawiania Świadectw Charakterystyki Energetycznej Online.

Naszym celem jest uwolnienie naszych klientów od problemu zdobycia dokumentu SCHE.
Zespół swiadectwaonline.pl
Sprawdź jak przygotować się do zamówienia świadectwa -https://swiadectwaonline.pl/2023/07/03/swiadectwo-energetyczne-jakie-dokumenty-przygotowac/: Pięć Prostych Kroków, aby Oszczędzać Energię w Twoim Mieszkaniu i Portfelu

Jak poprawić wynik na Świadectwie Charakterystyki Energetycznej?

Podsumowanie

Oszczędzanie energii w Twoim mieszkaniu to nie tylko sposób na zmniejszenie rachunków, ale także aktywny udział w ochronie środowiska. Przy pomocy pięciu prostych kroków, które omówiliśmy powyżej, możesz zacząć działać już dzisiaj. Mini audyt energetyczny, optymalizacja oświetlenia, efektywne używanie sprzętu, oszczędzanie wody i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii to kluczowe działania, które przyczynią się do zmniejszenia zużycia energii oraz wpłyną na pozytywny stan środowiska.

Strona główna > Pięć Prostych Kroków, aby Oszczędzać Energię w Twoim Mieszkaniu i Portfelu

Źródła:

 1. Zalecenia dotyczące oszczędzania energii w budynkach mieszkalnych, Ministerstwo Klimatu i Środowiska: link
 2. Programy wsparcia finansowego dla efektywności energetycznej, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej: link
 3. Raport Komisji Europejskiej o wpływie oszczędzania energii w budynkach na redukcję emisji gazów cieplarnianych: [link](https://ec.europa.eu/energy/sites/ener/files/documents/Final%20report%20impact%20of%20energy%20efficiency%20on%20GH

 

Masz pytanie? Skontaktuj się!
+48 792 555 086 sklep@swiadectwaonline.pl