Masz pytania? Skontaktuj się z nami +48 792 555 086 lub sklep@swiadectwaonline.pl

Jak czytać Świadectwo Energetyczne Budynku?

?? Świadectwo Charakterystyki Energetycznej Budynku dostarcza cennych informacji o efektywności energetycznej nieruchomości. W tym artykule dowiesz się, jak odczytywać kluczowe informacje z tego dokumentu.

Klasyfikacja Energetyczna Budynków

Czym jest klasyfikacja energetyczna budynków?

Klasyfikacja energetyczna budynku umożliwia porównanie budynków pod względem ich efektywności energetycznej . ? Aktualnie klasyfikacja może przypominać tę znaną nam ze sprzętu AGD, czyli zakres od “A+” dla najbardziej ekologicznych nieruchomości do “G” dla budynków nieefektywnych energetycznie.

www.swiadectwaonline.pl to najbardziej przyjazna platforma do zamawiania Świadectw Charakterystyki Energetycznej Online.

Oprócz rzetelnego i terminowego dostarczania dokumentów SCHE cyklicznie dzielimy się wiedzą i doświadczeniem, aby w przystępny sposób przybliżać zagadnienia związane ze Świadectwami.
Zespół swiadectwaonline.pl

Świadectwo Charakterystyki Energetycznej – wskaźniki

Energia Pierwotna Użytkowa (EU) ?

Parametr EU obejmuje całą energię, która jest potrzebna m.in. do chłodzenia, ogrzewania, oświetlenia, wentylacji wewnątrz budynku. Energia Pierwotna Użytkowa koresponduje z całkowitym rocznym zużyciem energii pierwotnej – energii dostarczanej do budynku. EU jest wyrażane w kilowatogodzinach na metr kwadratowy i dotyczy powierzchni użytkowej.

Energia Końcowa (EK) ?

Wynik EK przedstawia rzeczywiste zużycie energii w budynku na: ogrzewanie, chłodzenie, wentylację, ogrzanie ciepłej wody, oświetlenie itd.

Energia Pierwotna Końcowa (EP) ?

Wskaźnik EP jest wyrażany w kilowatogodzinach na metr kwadratowy powierzchni użytkowej rocznie. Uwzględnia zarówno energię pierwotną dostarczoną do nieruchomości, jak i straty energii wynikające z transformacji energii pierwotnej w energię użytkową.

Jaka jest różnica między wskaźnikami EU i EP???

Różnica między wskaźnikami EU a EP i to przede wszystkim uwzględnienie we wskaźniku EP straty energii, która może rozproszyć się od momentu wytworzenia do realnego zużycia.

Świadectwo energetyczne 2023 − jakie dokumenty będą potrzebne? 

Zapoznaj się z z praktycznym przewodnikiem, który dla Ciebie przygotowaliśmy.

Jak odczytywać wyniki na Świadectwie Charakterystyki Energetycznej?

Kluczowe wskaźniki EP, EK i EU ?


Wartości tych wskaźników umożliwiają ocenę, jak efektywny pod względem energetycznym jest nasz budynek. Im niższe wartości wskaźników na świadectwie charakterystyki energetycznej, tym niższe rachunki za energię oraz mniej negatywnego wpływu na środowisko.

Jak wykonać świadectwo charakterystyki energetycznej? 

Dowiedz się więcej o metodologii sporządzania SCHE.

Podsumowanie

Warto zapamiętać ??

Poprawne zrozumienie informacji zawartych w świadectwie charakterystyki energetycznej budynku umożliwi świadome zarządzanie nieruchomością.

Wyciąganie właściwych wniosków oraz ich celna interpretacja to droga do trafnych decyzji pozwalających na generowania oszczędności. Dodatkową korzyścią jest przyczynienie się do redukcji CO2 emitowanego do atmosfery.

FAQ:

  • Co to jest Energia Pierwotna Użytkowa? Energia Pierwotna Użytkowa to cała energia dostarczana do budynku, uwzględniając różne źródła i formy.
  • Jak mogę znaleźć ekspertów w dziedzinie certyfikacji energetycznej? Odwiedź naszą stronę z ekspertami w dziedzinie certyfikacji energetycznej.
Strona główna > Jak czytać Świadectwo Energetyczne Budynku?
Masz pytanie? Skontaktuj się!
+48 792 555 086 sklep@swiadectwaonline.pl